AZƏRBAYCAN GÜLƏŞ FEDERASİYASI
insta fb tw yt
27.03.2015 15:14

Azerbaycan'ın güreşte hedefi büyük!

  • Çap
  • Email
Materialı qiymətləndirin
(3 səs)
Azerbaycan Serbest Güreş Milli Takımı, evsahipliği yapacakları Bakü 2015 Avrupa Oyunları'nda 8 sıklette de madalya kazanmayı hedefliyor.

Bakü'de 12-28 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Avrupa'nın ilk kıtasal oyunları için tesis ve spor merkezlerinde, sokak ve caddelerde hazırlık ve altyapı çalışmaları devam ederken, evsahibi ülkenin milli takımları da ciddi hazırlık ve antrenman sürecinden geçiyor.


Azerbaycan'ın en iddialı olduğu ve madalya kazanılacağına kesin gözüyle bakılan serbest güreş dalındaki sporcular da hazırlıklarına aralıksız yaptıkları antrenmanlarla devam ediyor. Güreşçiler, hem Avrupa Oyunları'nda yer alacak 8 Azeri sporcu arasına girmeyi hem de oyunlarda kürsüye çıkmayı amaçlıyor.

Azerbaycan Serbest Güreş Milli Takımı Antrenörü Firdovsi Umudov, Bakü Olimpik Güreş Merkezi'nde AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem antrenör ekibinin hem de sporcuların Avrupa Oyunları'na büyük önem verdiğini, başarılı sonuçlar elde etmek için sıkı ve ciddi şekilde çalıştıklarını söyledi.

Çalışmalara yılbaşından sonra başladıklarını, devlet tarafından da her türlü olanak ve ortamın sağlandığını belirten Umudov, geriye sadece sporcuların iyi hazırlanması ve sonuç elde edilmesinin kaldığını ifade etti.

Umudov, oyunlara 8 sporcuyla katılacaklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Henüz kimlerin olacağını netleştirmedik. Kafamızda bazı isimler var fakat rehavete kapılmasınlar diye kendilerine söylemedik. Sporcu her zaman asker gibi savaşa hazır olmalıdır. Her sporcunun fiziksel, psikolojik, teknik ve taktik hazırlığına dikkat ediyoruz. Hangi güreşçi fiziksel ve psikolojik olarak hazır olacaksa o sporcuyu da seçeceğiz. Hiçbir rakibimizi küçümsemiyoruz. Güreşte zayıf rakip olmaz. Fakat biz de güreşte kendi sözümüzü söylemiş bir takımız. Seçilecek 8 sporcumun da madalya kazanacağından ümitliyim. Hedefimiz 8'de 8 yaparak madalya kazanmak."

"Türkiye'nin başarısı bizim başarımız"

Umudov, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in, "Bir millet, iki devlet" sözlerine dikkati çekti.

"Türkiye'nin başarısı bizim başarımız, bizim başarımız onların başarısıdır" diyen Umudov, şunları söyledi:

"Onları hiçbir zaman kendimizden ayrı görmedik. Türk Milli Takımı da dünyada kendi sözünü söylemiş bir takım. Türk Milli Güreş Takımı'nda çok iyi sporcular var. ABD'de nisan ayında yapılacak Dünya Kupası'nda aynı grupta mücadele edeceğiz. İran ve Belarus'la birlikte Türkiye de bizim rakibimiz olacak."

"Mindere hak eden çıkacak"

2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan güreşçi Toğrul Askerov, gergin ve ciddi antrenmanlar yaptıklarını vurgulayarak, Avrupa Oyunları'nda güçlü olanın ve hak edenin mindere çıkacağını söyledi.

Takımdaki sporculara başarılar dileyen 23 yaşındaki Askerov, "Tek hedefim sonuna kadar mücadele etmek, takıma seçilmek ve altın madalya almaktır. Vatanımızın bayrağını yükseltmek için elimden geleni yapacağım. Avrupa Oyunları'nda ülkemiz adına mindere çıkacak 8 sporcunun da madalya kazanacağına eminim" diye konuştu.

Geçen yıl hem Avrupa hem de dünya şampiyonu unvanlarını kazanan 24 yaşındaki güreşçi Hacı Aliyev ise zorlu bir hazırlık sürecine girdiklerini ve 8 kişilik ekibin içine girebilmek için kıyasıya mücadele ettiklerini kaydetti.

Aliyev, tüm gücüyle Bakü 2015'e hazırlandığını vurgulayarak, "Hedefim ilk önce burada şampiyon olmak daha sonra da 2016 Rio Olimpiyatları'nın galibi olmak" dedi.

http://www.milliyet.com.tr/azerbaycan-in-gureste-hedefi-buyuk----2034994-skorerhaber/


Oxu 3279 dəfə
Tweet

Add commentRefresh

Azərbaycan Respublikası
Gənclər və İdman Nazirliyi

minkult
Azərbaycan Respublikası
Milli Olimpiya Komitəsi

minkult1
Dünya Güləş
Birliyi

logo UWW