AZERBAIJAN WRESTLING FEDERATION
insta fb tw yt
Saturday, 14 December 2013 17:15

“Future Olympians” found out among Greco-Roman wrestlers / RESULTS

Rate this item
(8 votes)
The open national tournament “Future Olympians” among cadet girls and schoolboy freestyle and Greco-Roman wrestlers has finished at the wrestling hall at Tofig Bayramov national stadium.

The purpose of the tournament is to achieve development and popularity of female, freestyle and Greco-Roman wrestling in Azerbaijan, discover reserve wrestlers and to invite promising sportsmen to join the national team according to the results.

Cadet female wrestlers and freestyle schoolboy wrestlers competed on the first day of the tournament. 42 girls and 120 freestyle schoolboy wrestlersfought for the medals.

Today 98 schoolboy Greco-Roman wrestlers competed for the champion’s title and the results stand as following:

Schoolboy Greco-Roman wrestlers

32 kg
1. Araz Shukurzadeh – Lankaran
2. Ismail Husseinov – Shorabad
3. Javad Akberli – Jalilabad
3. Fuad Jafarov – Mingachevir

35 kg
1. Mirsiraj Hasanli – Shirvan
2. Jalal Miriyev – Goychay
3. Asgar Alizadeh – Janghi WC
3. Elgun Jafarguliyev – Pahlavan

38 kg
1. Shukran Ahmadov – Janghi WC
2. Zohrab Sariyev – Beylagan
3. Farid Gafarov – SWSCY (Sports Wrestling School for Children andYouth) 6
3. Nariman Pashayev – Spartacus

42 kg
1. Elvin Babayev – Neftchi SHC
2. Eldar Mammadov – Mingechavir
3. Jeyhun Husseinov –Mingechavir
3. Kamal Mammadov – Ganja

47 kg
1. Javidan Javadov – Absheron
2. Elmaddin Gurbanli – Kh.Jafarov WC
3. Elvin Zeynalov – Ganja
3. Ingilab Mustafazadeh – SWSCY 6

53 kg
1. Sanan Abdullazadeh – Khazri WC
2. Khayal Yolchiyev – Tahsil SS
3. Elchin Rzazadeh – Ganja
3. Alishan Salmanov – Hovsan WC

59 kg
1. Samir Bayramov – SSCY 9
2. Ibrahim Ibrahimov – Neftchi SHC
3. Matin Abbasov – Hovsan WC
3. Rufat Mammadov – Goychay

66 kg
1. Heydar Farmanov – Mahsul SS
2. Seymur Mammadov – Ganja
3. Mirsadig Gurbanov – Lankaran
3. Khayal Najafov – Hovsan WC

73 kg
1. Bahruz Haziyev – Gubadli
2. Vidadi Ibrahimov – Ganja
3. Ulvi Mammadov – Sumgayit
3. Ulvi Husseinov – Neftchi SHC

The top three sportsmen were awarded with diplomas, medals and presents.

Read 2944 times
Tweet

Add comment



Refresh

Ministry of Youth and Sport
of Azerbaijan Republic

minkult
National Olympic Committee
of Azerbaijan Republic

minkult1
Fédération Internationale
des Luttes Associées

minkult2