AZERBAIJAN WRESTLING FEDERATION
insta fb tw yt
Sərbəst güləşçilər Dmitri Korkinin xatirə turnirinə yollanır
There will be held Open Republic tournament in Shamakhi in memory of Olympic World champion.
HDÇ-2017: son gündə 2 gümüş və 1 bürünc medal / FOTO
HDÇ-2017: Murad Məmmədov bürünc medal qazandı / FOTO
Litvada hərbçi güləşçilərin Dünya çempionatı keçiriləcək
Dünya üçüncüsü yeniyetmə sərbəst güləşçilərimiz Vətənə qayıdıb / FOTO
YDÇ-2017: 1 bürünc medal və komanda hesabında 3-cü yer / VİDEO
Thursday, 26 May 2016 10:57

Second day at cadets’ Azerbaijan championship / PHOTO-VIDEO

  • Print
  • Email
Rate this item
(8 votes)
Cadets’ Azerbaijan championship on freestyle and Greco-roman wrestling is going in Baku Sport Hall.

In the second day of the competition overall competed 148 athletes, in Greco-roman wrestling in 69, 76, 85 and 100 kg and freestyle wrestling in 42, 46 and 50 kg weighting categories.

Sportsmen gaining first three places in each weighting category were presented by AWF medals, diplomas as well as money award. Winners and medalists will be attracted to the location of the national team. 


Greco-roman wrestling





69 kg
F
INAL- Shirkhan Guliyev (MOIK) -Ulvi Ganizade (Neftchi SC) 2:10
Bronze medal bout - Fikr
et Valiyev (2 RIOOUGIM) –GulamIbrahimov (Lankaran) 8:10
Bronze medal bout -K
anan Eldarov (Olimp SC) -Alishan Salmanov (Hovsan WC) 8:0

    

76 kg
FINAL- Nasir Hasanov (Djangi WC) -Javid Yusifov (Baku WC) 1:1*
Bronze medal bout - Khazar Rzayev (Ganja) -Nurlan Karimov (Lankaran) 1:3
Bronze medal bout -Nair Aslanov (Gusar) -Mohammad Agazade (Neftchi SC) 3:1

85 kg
FINAL- Rovshan Mohammadtaghizade (Jangi WC) -Tehran Aminzade (GomrukchuSRC) 0:8
Bronze medal bout -Seymur Nizami (Ganja)- Fuad Aliyev (Neftchi SC) 6:0
Bronze medal bout -Mohammad Alkhasli (Sheki) -Sarkhan Dadashzade (Lankaran) 6:5



100 kg 
FINAL- Elkhan Guluzade (Sumgayit) -Ugur Hajili (MIA SC) 0:9
Bronze medal bout -Farid Babayev (Shirvan) -Rahman Nazarov (Shamkir) 10:0
Bronze medal bout -Sarkhan Mammadov (Hayat WC) -Tarish Abilov (Zangilan) 5:3

Freestyle wrestling





42 kg
FINAL-Mahir Mammadzade (Lankaran) -Magomedsadikh Abakarov (Atasport) 6:2
Bronze medal bout -Ramiz Hasanov (Ganja) -Aykhan Aliyev (Shamkir) 11:0
Bronze medal bout -Alihasan Mukhtarov (Kh.Djafarov WC) -Royal Kazimzade (Ganja) 10:0



46 kg
FINAL- Hamlet Nasirov (Djalilabad) -Asgar Mammadaliyev (Sumgayit) 0:10
Bronze medal bout - Rashid Babazade (Absheron) -Asif Maharramov (Ganja) 0:10
Bronze medal bout - Vagif Ibrahimli (Imishli) -Tehran Aliyev (Kh.Djafarov WC) 7:13

50 kg
FINAL- Vusal Huseynov (Absheron) -Intigam Valizade (ROSL) 2:3
Bronze medal bout -Sabir Djafarov (Tehsil SS) -Hazrat Magsudov (Siyazan) 8:2
Bronze medal bout - Shahmurad Usuflu (Shamakha) -Choban Ismayilov (Gabala) 1:14











Read 9555 times
Tweet

Add comment



Refresh

Ministry of Youth and Sport
of Azerbaijan Republic

minkult
National Olympic Committee
of Azerbaijan Republic

minkult1
Fédération Internationale
des Luttes Associées

minkult2