AZERBAIJAN WRESTLING FEDERATION
insta fb tw yt
Wednesday, 06 March 2013 21:00

“Olympians among us” country tournament finished with Greco-Roman wrestling matches

  • Print
  • Email
Rate this item
(2 votes)

The final stage of the “Olympians Among Us” cadet freestyle and Greco-Roman wrestling open country tournament finished at the “Sarhadchi” Sports Olympic Center

128 wrestlers essayed their powers in Greco-Roman wrestling on the second day of the tournament. The winners stand as follows:

38 kg

1. Fazil Mirzayev - representation number 4, Beylagan
2. Zaur Nuriyev - representation number 1, Mahsul
3. Elnur Mahmudov - representation number 1, Neftchi SHC
3. Elshad Mammadov - representation number 1, Neftchi SHC

42 kg

1. Mohammed Hasanov - representation number 1, 16 UGIM (Sports Wrestling School for Children)
2. Zaur Baghirov - representation number 4, Jalilabad
3. Roman Ahadli - representation number 2, Sumgayit, Tahsil SS
3. Nofel Babayev - representation number 2, Sumgayit, Zenith SS

46 kg

1. Namaz Rustamov - representation number 1, Janghi WC
2. Sahil Nadirli - representation number 1, Mahsul
3. Ismayil Hasanli - representation number 1, Neftchi SHC
3. Seymur Huseynov - representation number 1, Janghi WC

50 kg

1. Elgun Husseinzadeh - representation number 7, Ganja, ESC (Education and Sports Center)
2. Kanan Valiyev - representation number 1, Zenith SS
3. Rashid Rustamov - representation number 4, Lankaran
3. Farman Gurbanov - representation number 3, Gusar

54 kg

1. Israfil Yagubzadeh - representation number 1, Tahsil
2. Sabuhi Naghiyev - representation number 1, Khazar SC
3. Khanjavad Majidzadeh - representation number 6, Mingachevir
3. Javid Javadzadeh - representation number 4, Lankaran

58 kg

1. Arif Niftullayev - representation number 1, Neftchi SHC
2. Elkhan Aliyev - representation number 7, Shamkir
3. Mirdamat Ismayilzadeh - representation number 4, Lankaran
3. Rustam Isayev - representation number 1, Inter

63 kg

1. Ulvi Ganizadeh - representation number 1, Neftchi SHC
2. Nurlan Mammadov - representation number 1, ROIL (State Olympic Sports Lyceum)
3. Tunjay Vazirzadeh - representation number 1, Khazar SC
3. Anar Vahabzadeh - representation number 1, CSAC (Central sports army club)

69 kg

1. Orkhan Humbatov - representation number 1, Jangi WC
2. Azer Dadashov - representation number 1, 16 UGIM (Sports Wrestling School for Children)
3. Sarkhan Dadashov - representation number 1, ROIL (State Olympic Sports Lyceum)
3. Rashad Mustafayev - representation number 1, Neftchi SHC

76 kg

1. Nijat Abdullazadeh - representation number 4, Beylagan
2. Rufat Gulaliyev - representation number 1, Sabail
3. Mohammed Aslanov - representation number 1, Pahlavan
3. Punhan Khalilov - representation number 6, Mingachevir

85 kg

1. Soslan Fanziyev - representation number 1, Atasport
2. Khochber Khalayev - representation number 6, Balakan
3. Agshin Mammadli - representation number 1, Inter
3. Saidmahammad Omarov - representation number 1, WC Janghi

The top three wrestlers according to the results of the tournament will be awarded a diploma, medal, monetary and full sports gear. They will also be invited to join the national team.

{besps}/2013/grolimpiyachilar{/besps}

Read 2612 times
Tweet

Add comment



Refresh

Ministry of Youth and Sport
of Azerbaijan Republic

minkult
National Olympic Committee
of Azerbaijan Republic

minkult1
Fédération Internationale
des Luttes Associées

minkult2