AZERBAIJAN WRESTLING FEDERATION
insta fb tw yt
Sərbəst və qadın güləşçilərimiz Avropa Millətlər Kuboku uğrunda yarışacaq
Cəbrayıl Həsənov Olimpiya mükafatçısının şərəfinə turnirin gümüş medalını qazanıb / FOTO-VİDEO
Dövlət xadiminin şərəfinə beynəlxalq turnirdən 2 qızıl medal / FOTO-VİDEO
Sərbəst güləşçilərimiz Rusiyadan 1 qızıl və 1 bürünc medalla qayıdır
Our freestyle wrestlers will participate in the international tournament "Yugra Cup"
The changes have been made in the management of Azerbaijan wrestling Federation
2 gold, 1 silver and 1 bronze medal from Khasavyurt
Our freestyle wrestlers will participate in the Intercontinental Cup international tournament
Friday, 30 October 2015 09:21

Second day at “Arena of Courage” Republican tournament / PHOTO-VIDEO

  • Print
  • Email
Rate this item
(8 votes)
Republican freestyle and Greco-roman wrestling qualification tournament “Arena of Courage” among juniors taking place in Baku Sport Hall (Neftchiler ave.26a) has come to the end.

In the last of the tournament 169 Greco-roman wrestlers from all regions and cities of the republic competed in
50, 55, 60, 66, 74, 84, 96 and 120 kg weighting ceremonies.

50 kg

FINAL- Namig Imanli (Sumgayit) -Ziyad Zeynalov (Neftchi SC) 3:4
Bronze medal bout - Yusif Gudratov (Beylagan) -Seymur Huseynov (Neftchi SC) 0:8
Bronze medal bout - Kamran Panahov (Beylagan) -Rashad Abdulov (Sumgayit) 0:9

55 kg
FINAL-Nofel Babayev (Sumgayit)- Azer Nasibli (Sumgayit) 8:0
Bronze medal bout - Djavadkhan Majidzade (Mingachevir) -Elvin Mustafayev (Neftchi SC) 4:7
Bronze medal bout -Elgun Huseynzade (Gandja, ESC)- Teymur Nabiyev (Mingachevir) 15:4

60 kg
FINAL-Mikayil Rahmanov (Neftchi SC)- Niyazi Mammadov (Mehsul SS) 3:1
Bronze medal bout -Mohammadali Hasanov (Gandjlik ESS)- Elnur Abdurzayev (Hovsan WC) 10:0
Bronze medal bout -Murad Orudjov (CSCM)- Elsever Ahadli (Sumgayit) 6:1

66 kg
FINAL- Murad Allahverdiyev (MIA SC) -Islambek Dadov (Atasport) 1:10
Bronze medal bout - Azer Huseynov (Zangilan) -Namaz Rustamov (Zenit SS) 0:5
Bronze medal bout - Sanan Suleymanov (Neftchi SC) -Zulfugar Guliyev (MIA SS) 10:1

74 kg 
FINAL- Zubair Dibirov (Neftchi SC) -Sanan Alimirzayev (Gomrukchu SRC) 2:7
Bronze medal bout - Tabriz Huseynov (Neftchi SC) -Djavid Ibrahimli (CSCM) 0:8
Bronze medal -Gazimagomed Magomedov (Russia)

84 kg
FINAL- Soslan Fanziyev (Atasport) -Nijat Abdullayev (Beylagan) 1:5
Bronze medal bout -Elton Vazirzade (Neftchi SC)- Khochber Khalayev (Balakan) 8:0
Bronze medal bout -Nurlan Mammadov (Neftchi SC)- Aslan Mammadov (Neftchi SC) 3:1

96 kg
FINAL-Adambek Sidukov (Atasport)- Magomedkhan Magomedov (Russia) 8:1
Bronze medal bout - Abbas Aliyev (Neftchi SC) -Andemir Telenov (Russia) 0:8
Bronze medal bout -Nizami Shamilov (Neftchi SC)- Rovshan Eyyubov (CSCM) 9:1

120 kg
FINAL-Djavid Feyziyev (Pehlevan) -Djamal Feyziyev (Neftchi SC) 4:2
Bronze medal bout - Zalimkhan Balakov (Russia) -Sayyad Mansavi (Atasport) 0:6

Bronze medal -Adam Djalilov (Neftchi SC)



Read 6283 times
Tweet

Add comment



Refresh

Ministry of Youth and Sport
of Azerbaijan Republic

minkult
National Olympic Committee
of Azerbaijan Republic

minkult1
United World Wrestling


logo UWW