AZERBAIJAN WRESTLING FEDERATION
insta fb tw yt
Sərbəst və qadın güləşçilərimiz Avropa Millətlər Kuboku uğrunda yarışacaq
Cəbrayıl Həsənov Olimpiya mükafatçısının şərəfinə turnirin gümüş medalını qazanıb / FOTO-VİDEO
Dövlət xadiminin şərəfinə beynəlxalq turnirdən 2 qızıl medal / FOTO-VİDEO
Sərbəst güləşçilərimiz Rusiyadan 1 qızıl və 1 bürünc medalla qayıdır
Our freestyle wrestlers will participate in the international tournament "Yugra Cup"
The changes have been made in the management of Azerbaijan wrestling Federation
2 gold, 1 silver and 1 bronze medal from Khasavyurt
Our freestyle wrestlers will participate in the Intercontinental Cup international tournament
Tuesday, 27 October 2015 10:31

Second day at Rashid Mammadbeyov memorable tournament / PHOTO-VIDEO

  • Print
  • Email
Rate this item
(9 votes)
Final stage of the Republican cadets qualification tournament dedicated to the memory of the runner up of Helsinki Olympic Games Rashid Mammadbeyov is going on in Baku Sport Palace (Neftchiler ave, 26a).

In the second day of the tournament competed Greco-roman wrestlers in 69, 76, 85 and 100 kg and freestyle wrestlers in 42, 46 and 50 kg. Overall 123 cadet athletes wresled for the medals of tournament.

Greco-roman wrestling
69 kg

FINAL-Ulvi Gənizade (Neftchi SC)- Shirkhan Guliyev (CSCM) 9:0
Bronze medal bout - Fikret Valiyev (Neftchi SC) -Mehran Saadatifard (Iran) 0:8
Bronze medal bout -Əlishan Salmanov (Hovsan WC)- Murad Aliyev (MIA SC) 4:0

76 kg
FINAL- Nasir Hasanov (Djangi WC) -Hosein Forouzandeh (Iran) 0:8
Bronze medal bout - Mirsadig Gurbanov (Lankaran) -Javid Yusifov (Baku WC)
Bronze medal bout -Fuad Aliyev (Neftchi SC)- Rahimbay Shikhov (Mehsul SC)

85 kg 
FINAL- Uğgur Hajili (MIA SC) -Hasan Forouzandeh (Iran) 1:2
Bronze medal bout - Mohammad Alkhasli (Sheki) -Sarkhan Dadashzade (Lankaran)
Bronze medal bout - Rovshan Mohammadtaghizade (Djangi WC) -Bahruz Haziyev (Gubadli)

100 kg
FINAL-Tehran Aminov (Gomrukchu SRC)- Tarish Abilov (Zangilan) 9:0
Bronze medal bout - Sarkhan Mammadov (Hayat WC) -Elkhan Guluzade (Sumgayit) 0:5
Bronze medal bout -Vahid Dadkhan (Iran) -Elkhan Gachayli (Neftchi SC) 3:1

Freestyle wrestling
42 kg 

FINAL-Almukhtar Abbasov (Azeri SC)- Ramiz Hasanov (Gandja)
Bronze medal bout -Tehran Aliyev (Absheron, Neftchi SC)- Tural Asgarov (Djalilabad) 
Bronze medal bout -Tofig Aliyev (Gandja, Tehsil SC)- Aykhan Aliyev (Shamkir) 

46 kg
FINAL- Ilgar Majidov (Nakhchivan) -Ashraf Ashurov (Gazakh) 1:14
Bronze medal bout -Vagif Heydarov (Zenit)- Shahin Babayev (Neftchi SC) 5:0
Bronze medal bout -Shahmurad Usuflu (Shamaha)- Hamlet Nasirov (Djalilabad, Gomrukchu SRC) 12:1

50 kg
FINAL- Chingiz Eyvazov (Gabala) -Turan Bayramov (Gandja, Tehsil SC) 0:6
Bronze medal bout - Isa Hasanov (Gandja, Tehsil SC)- Intigam Velizade (ROSL) 4:10
Bronze medal bout -Mohammad Kazimov (Djalilabad)- Babek Huseynli (Masalli) 10:0


Read 7160 times
Tweet

Add comment



Refresh

Ministry of Youth and Sport
of Azerbaijan Republic

minkult
National Olympic Committee
of Azerbaijan Republic

minkult1
United World Wrestling


logo UWW