AZERBAIJAN WRESTLING FEDERATION
insta fb tw yt
Friday, 29 July 2016 10:14

On the eve of the Olympic Games UWW published new ranking list of the wrestlers / PHOTO

  • Print
  • Email
Rate this item
(3 votes)
On the eve of the Rio Olympic Games United World Wrestling published new ranking list.

In freestyle wrestling Haji Aliyev, in female wrestling Mariya Stadnik and in Greco-roman discipline Rasul Chunayev defended their leadership in ranking list.

From freestyle wrestlers taking place in the first 10 Khetag Gazyumov 3rd, Togrul Asgarov, Alexandr Gostiyev and Jamalatdin Magomedov ranked 5th, Jabrayil Hasanov, Nurmagomed Gadjiyev and Gadjimurad Omarov locate on the 8th place.

From female wrestlers taking place in first 10 Tatyana Omelchenko 6th, Nataliya Sinishin on the 8th place and Yuliya Ratkevich locates on the 9th place.

In Greco-roman wrestling taking place in first 10 Rovshan Bayramov 2nd, Rafig Huseynov 4th and Saman Tahmasibi ranked 5th.

For your information we would like to note that wrestling competition within XXXI Summer Olympic Games to be held in Rio-de-Janeiro, Brazil will take place on 14-21 of August. Our wrestlers will be represented on the Olympiad with 14 (6 freestyle, 5 Greco-roman and 3 female) sportsmen.


Freestyle wrestling

Female wrestling

Greco-roman wrestling

57 kg 
12. Mirjalal Hasanzade – Gran-Prix Germany tournament runner up (15)
61 kg 
1. Haji Aliyev - Gran-Prix Germany tournament 1st place (1)

65 kg 
5. Togrul Asgarov – Gold Grand Prix runner up (7)
18. Mohammad Muslumov - Ali Aliyev tournament 1st place (nr)
19. Teymur Mammadov - Ali Aliyev tournament runner up (nr)

70 kg 
8. Gadjimurad Omarov - U-23 European championship runner up (7)

74 kg 
8. Djabrayil Hasanov – European championship runner up (8)

86 kg 
5. Alexandr Gostiyev – European championship runner up (5)
8. Nurmagomed Gadjiyev - U-23 European championship 1st place (13)
15. Sharif Sharifov -
Gran-Prix Germany tournament runner up (nr)

97 kg 
3. Khetaq Gazyumov -
Gran-Prix Germany tournament 1st place (6)

125 kg 
5. Jamalatdin Magomedov – Gold Grand Prix runner up (8)


48 kg
1. Mariya Stadnik – European championship 1st place (1)

53 kg 
14. Anjela Dorogan - Polan
в Open tournament 3rd place (13)

55 kg 
16. Alyona Kolesnik - U-23 European championship runner up (16)

58 kg
8. Nataliya Sinishin – European championship 1st place (8)
9. Yuliya Ratkevich – European championship 3rd place (9)

60 kg 
3. Tatyana Omelchenko - U-23 European championship 1st place (3)
19. Irina Netreba – Poland Open tournament 3rd place (18)


59 kg
2. Rovshan Bayramov – World championship runner up (2)

66 kg
12. Hasan Aliyev – European championship 3rd place (71 kq) (11)

71 kg
1. Rasul Chunayev – World championship 1st place (1)

75 kg
13. Elvin Mursaliyev – European championship 5th place (12)

80 kq 
4. Rafiq Hüseynov - Almaniya Qran Pri turniri 1-ci yer (75 kq) (4)

85 kg
5. Saman Tahmasibi – World championship 3rd place (4)
10. Islam Abbasov – World cup 1st place (10)

98 kg
15. Orkhan Nuriyev – European championship 5th place (nr)

130 kg
15. Sabah Shariati – Romanian tournament 1st place (13)



Note: In front of sportsmen names pointed their result achieved at last competitions and in brackets pointed their position in previous rating list.




Read 1481 times
Tweet

Add comment



Refresh

Ministry of Youth and Sport
of Azerbaijan Republic

minkult
National Olympic Committee
of Azerbaijan Republic

minkult1
Fédération Internationale
des Luttes Associées

minkult2