AZERBAIJAN WRESTLING FEDERATION
insta fb tw yt
Friday, 29 April 2016 11:03

Last day at AGF cup: 3 gold, 4 silver and 9 bronze medals / PHOTO

  • Print
  • Email
Rate this item
(11 votes)
Traditional international tournament for Azerbaijan Wrestling Federation Cup on freestyle and Greco-roman wrestling among cadets and juniors taking place at “Sarhadchi” Sport Olympic Center has come to the end.

Together with Azerbaijan athletes of Belarus, Ukraine, Uzbekistan, Kirgizstan, Georgia, Iran, Bulgaria, Russia, Iraq, Turkey and Kazakhstan competed for medals of the tournament.

In the last day of the competition overall competed 89 juniors freestyle wrestlers. Members of our team completed the last day of the tournament gaining 3 gold, 4 silver and 9 bronze medals. In team classification Azerbaijan with 73 points first, Islamic Republic of Iran with 64 points second, Georgian national team with same number of  points got 3rd place.

Winners and medalists were presented by Azerbaijan Wrestling Federation medals, diplomas and money award.



50 kg
FINAL-Aliabbas Rzazade- Alireza Goodarzi (IRI) 13:11
Bronze medal bout -Shahin Mukhtarov- Aybek Suleimenov (KAZ) 9:7
Bronze medal bout - Giorgi Goniashvili (GEO) -Aidar Alimbekov (KGZ) 4:15


           

55 kg
FINAL- Afgan Khashalov -Mahir Amiraslanov 1:1*
Bronze medal bout -Islam Bazarganov -Teymuraz Vanishvili (GEO) 8:5
Bronze medal bout -Kheyrullah Gahramani (IRI) -Kanan Aghamaliyev 14:11


60 kg
FINAL- Gadisa Geriya -Peiman Biabani (IRI) 0:7
Bronze medal bout - Giorgi Pasikashvili (GEO) -Mahdi Niazjengeşlagi (IRI) 0:10
Bronze medal bout -Ali Rahimzade- Abdul Akhmedov (RUS) 12:8




66 kg
FINAL-Iveriko Julakidze (GEO)- Fazil Hasanov 9:5
Bronze medal bout - Nabibulla Magomedov (RUS) -Orkhan Abbasov 5:7
Bronze medal bout - Gudrat Aghayev -Panah Ilyasli 6:8


74 kg
FINAL-Murad Suleymanov -Tariel Gafrindashvili (GEO) 12:2
Bronze medal bout - Sanan Alizade -Ismayil Abdullayev 0:7
Bronze medal bout - Nika Kentchadze (GEO) -Ahmad Bazrigaleh (IRI) 1:9




84 kg
FINAL- Zaur Beradze (GEO) -Kamran Gasempour (IRI) 0:11
Bronze medal bout - Rahid Hamidli- Kantro Talantbek (KGZ) 7:3
Bronze medal bout - Meki Simonia (GEO) -Gadjimurad Magomedsaidov 0:10


96 kg
1. Givi Matcharashvili (GEO)
2. Hossein Shahbazigazvar (IRI)
3. Magomedrasul Gazimagomedov 




120 kg
FINAL-Amir Reza Amiri (IRI)- Alimagomed Alikhmoyev 5:0
Bronze medal -Vitaliy Piasniak (BLR) 
Bronze medal bout - Rustam Hachberov -Zuriko Urtashvili (GEO) 0:5


 
Read 5295 times
Tweet

Add comment



Refresh

Ministry of Youth and Sport
of Azerbaijan Republic

minkult
National Olympic Committee
of Azerbaijan Republic

minkult1
Fédération Internationale
des Luttes Associées

minkult2