AZERBAIJAN WRESTLING FEDERATION
insta fb tw yt
Thursday, 28 April 2016 11:10

Third day at AGF cup: 3 gold, 2 silver and 9 bronze medals / PHOTO

  • Print
  • Email
Rate this item
(3 votes)
Traditional international tournament for Azerbaijan Wrestling Federation Cup on freestyle and Greco-roman wrestling among cadets and juniors is going on at “Sarhadchi” Sport Olympic Center.

Together with Azerbaijan athletes of Belarus, Ukraine, Uzbekistan, Kirgizstan, Georgia, Iran, Bulgaria, Russia, Iraq, Turkey and Kazakhstan are competing for medals of the tournament.


On the third day of the competition overall competed 115 cadet athletes.

Members of our team completed the third day of the tournament gaining 3 gold, 2 silver and 9 bronze medals. In team classification Azerbaijan with 86 points first, Islamic Republic of Iran with 85 points second, Turkey national team with 76 points got 3rd place.

Winners and medalists were presented by Azerbaijan Wrestling Federation medals, diplomas and money award.

42 kg
FINAL- Ali Hafezipour (IRI) -Ramiz Hasanov 2:8
Bronze medal bout -Seyed Ali Azimisiyachegaei (IRI) -Royal Kazımzade 9:6
Bronze medal bout -Mahir Mammadov -Gokdeniz Halil (TUR) 10:2


            

46 kg
FINAL- Ilqar Madjidov -Mehdi Eshğivasukolayi (IRI) 0:10
Bronze medal bout -Tural Asgarov- Furkal Ali Yildiz (TUR) 5:4
Bronze medal bout - Doghan Kara (TUR) -A.Khodabakhshiparijan (IRI) 2:10


50 kg
FINAL- Asgar Mammadaliyev -Amir Parasteh (IRI) 0:4
Bronze medal bout - Ughur Novruzov -Vladimeri Gamkrelidze (GEO) 3:4
Bronze medal bout -Hamza Alaja (TUR)- Ali Kiper (TUR) 10:2




54 kg
FINAL-Mohammadhadji Gasimov- Majid Dashtan (IRI) 5:0 touch
Bronze medal bout - Hazrat Maasudov -Ashraf Ashurov 1:7
Bronze medal bout -Reza Alijanzade (IRI)- Turan Bayramov 3:1


58 kg
FINAL- Hamed Rahimi (IRI) -Muammer Kildj (TUR) 2:3
Bronze medal bout - Avaz Hamzayev -Elmar Ibrahimov 4:8
Bronze medal bout -Sabutay Amishov- Amiran Vakhtangishvili (GEO) 5:4




63 kg
FINAL-Huseyn Huseynzade- Amirhossein Kavusi (IRI) 4:3
Bronze medal bout -Radjab Nurayev- Bayram Ismayilov 4:1
Bronze medal bout -Bagjan Himmer (TUR)- Almazbek Suleymanov 7:6


69 kg
FINAL-Doghukan Kalaydji (TUR)- Sayyad Golami (IRI) 3*:3
Bronze medal bout -Goga Mamiauri (GEO)- Ruhan Mammadov 10:0
Bronze medal bout - Nasib Osmanov -Akshemsettin Teke (TUR) 2:8




76 kg
FINAL-Mostafa Najafi (IRI)- Mert Chikmaz (TUR) 6:2
Bronze medal bout - Giorgi Bregvadze (GEO) -Rashad Yusifli 3:10
Bronze medal boutMikheil Bochoridze (GEO)- Emin Nadjafzade 1*:1


85 kg
FINAL- Lasha Bayramovi (GEO) -Nail Seyyar (TUR) 2:13
Bronze medal -Davit Kochkiani (GEO)
Bronze medal bout - Mustafa Durur (TUR) -Ahliman Guliyev 0:10




100 kg
FINAL- Feyzullah Akturk (TUR) -Erfan Jafari (IRI) 1:5
Bronze medal bout - Zaal Psuturi (GEO) -Ali Aminzade 0:11
Bronze medal bout - Elguja Balanchivadze (GEO) -Erfan Ayubimotlag (IRI) 0:5






Read 5186 times
Tweet

Add comment



Refresh

Ministry of Youth and Sport
of Azerbaijan Republic

minkult
National Olympic Committee
of Azerbaijan Republic

minkult1
Fédération Internationale
des Luttes Associées

minkult2