AZERBAIJAN WRESTLING FEDERATION
insta fb tw yt
Wednesday, 27 April 2016 10:56

Second day at AGF cup: 4 gold, 2 silver and 4 bronze medals / PHOTO

  • Print
  • Email
Rate this item
(4 votes)
Traditional international tournament for Azerbaijan Wrestling Federation Cup on freestyle and Greco-roman wrestling among cadets and juniors is going on at “Sarhadchi” Sport Olympic Center.

Together with Azerbaijan athletes of Belarus, Ukraine, Uzbekistan, Kirgizstan, Georgia, Iran, Bulgaria, Russia, Iraq, Turkey and Kazakhstan will compete for medals of the tournament.

On the second day of the competition overall competed 100 young athletes.

Members of our team completed the second of the tournament gaining 4 gold, 2 silver and 4 bronze medals.

Winners and medalists were presented by Azerbaijan Wrestling Federation medals, diplomas and money award.

In team classification Azerbaijan with 60 points first, Georgia with 59 points second, Turkey national team with 56 points got 3rd place.

50 kg
FINAL-Nugzar Tsurtsumia (GEO)- Sardar Konushbayev (KGZ) 3:2
Bronze medal bout -Azer Nasibli -Rashad Abdulov 11:2
Bronze medal bout - Mehran Mohseni (IRI) -Ziyad Zeynalov 4:8


       

55 kg
FINAL- David Chkhartishvili (GEO) -Nofel Babayev 0:8
Bronze medal bout -Bakhtiyar Muradov- Elshad Mammadov 6:4
Bronze medal bout -Ekrem Ozturk (TUR) -Kerim Kazakbaev (KGZ) 12:2


60 kg
FINAL-Mikayil Rahmanov -Kaly Sulaymanov (KGZ) 9:0
Bronze medal bout - Bekmirza Abakulov (KGZ) -Mohammadali Hasanov 3:6
Bronze medal bout - Mehmet Cheker (TUR) -Irakli Shavadze (GEO) 4:5




66 kg
FINAL- Islambek Dadov -Sanan Suleymanov 1:3
Bronze medal bout - Adilet Abdikalikov (KGZ`) -Mohammad Morad Elyasi (IRI) 1:10
Bronze medal bout - Murat Firat (TUR) -Ogujan Yalchin (TUR) 5:5*


74 kg
FINAL- Rustam Rahmatullayev (KGZ) -Serkan Akkoyun (TUR) 0:3 touch 
Bronze medal bout -Mehmet Bolat (TUR)- Nidjat Abdullayev 9:0
Bronze medal bout -Yuri Lomadze (GEO) -Mindia Bolkvadze (GEO) 6:3




84 kg
FINAL-Islam Abbasov- Elton Vezirzade 4:0
Bronze medal bout -Guram Khetsuriani (GEO)- Ali Cengiz (TUR) 3*:3
Bronze medal bout - Davit Gogidze (GEO) -Arman Abdevali Alizade (IRI) 5:12


96 kg
FINAL-Giorgi Melia (GEO)- Vlaslen Kozliuk (UKR) 9:0
Bronze medal bout - Giorgi Marshania (GEO) -Mohammad Biranvand (IRI) 1:8
Bronze medal bout - Giorgi Barbakadze (GEO) - `Erbay Suleyman (TUR) 1:3




120 kg
FINAL- Osman Yildirim (TUR) - Amirmohammad Hajipurganji (IRI)
Bronze medal bout -Amin Mirzazade (IRI)- Adam Djalilov 8:0
Bronze medal bout -Dmitro Kremeniev (UKR) -Tengiz Dzebniauri (GEO) 9:6




Read 4826 times
Tweet

Add comment



Refresh

Ministry of Youth and Sport
of Azerbaijan Republic

minkult
National Olympic Committee
of Azerbaijan Republic

minkult1
Fédération Internationale
des Luttes Associées

minkult2