AZERBAIJAN WRESTLING FEDERATION
insta fb tw yt
Tuesday, 26 April 2016 11:48

First day at AGF cup: 4 gold, 5 silver and 10 bronze medals / PHOTO

  • Print
  • Email
Rate this item
(5 votes)
Traditional international tournament for Azerbaijan Wrestling Federation Cup on freestyle and Greco-roman wrestling among cadets and juniors kick-off at “Sarhadchi” Sport Olympic Center.

Together with Azerbaijan athletes of Belarus, Ukraine, Uzbekistan, Kirgizstan, Georgia, Iran, Bulgaria, Russia, Iraq, Turkey and Kazakhstan will compete for medals of the tournament.

In the first day of the competition competed overall 90 cadet Greco-roman athletes.

Members of our team completed first of the tournament gaining 4 gold, 5 silver and 10 bronze medals.

Winners and medalists will presented by Azerbaijan Wrestling Federation medals, diplomas and money award.

In team classification Azerbaijan with 92 points first, Georgia with 90 points second, Iran national team with 71 points got 3rd place.


42 kg
FINAL-Georgi Chkhikvadze (GEO)- Zaur Aliyev 4:2
Bronze medal -Telman Aliyev
Bronze medal bout - Ravan Radjabov -Azer Mukhtarli 0:9



         

46 kg
FINAL- Fail Isgandarov -Mohammad Mehrabi (IRI) 5:9
Bronze medal bout - Elgun Djafarguliyev -Mirsiracdj Hasanli 0:7
Bronze medal bout -Akaka Osiashvili (GEO)- Tale Mammadov 6:2


50 kg
FINAL- Ramil Israilov -Zaur Nuriyev 2:4
Bronze medal bout -Ramaz Silagava (GEO)- Djoshgun Khudaverdiyev 6:3
Bronze medal bout -M.Shaabaniabnavi (IRI)- Zohrab Sariyev 6:4





54 kg
FINAL - Hasan Mammadli -Giorgi Shotadze (GEO) 3:4
Bronze medal bout - Fazil Mirzayev -Adil Sadigzade 0:10
Bronze medal bout - Elnur Musayev -Murad Abbasov 3:4 



58 kg
FINAL-Leri Abuladze (GEO)- Sanan Abdullazade 8:0
Bronze medal bout - Habib Bashirov -Bahram Marufkhani (IRI) 0:8
Bronze medal obut - Siavash Mansour (IRI) -Otar Abuladze (GEO) 0:9





63 kg
FINAL- Beka Beshidze (GEO) -Djavid Miralayev 2:8
Bronze medal bout -Nika Korshia (GEO)- Eldar Shixmammadov 7:0
Bronze medal bout - Sarkhan Karimov -Abolfazl Zinati Refah (IRI) 1:10



69 kg
FINAL- Muhammedmehti Hoshbaht (IRI) -Ulvi Ganizade 0:2
Bronze medal bout - Giorgi Nozadze (GEO) -Shirkhan Guliyev 4:9
Bronze medal bout -Levani Gogua (GEO)- Beka Guruli (GEO) 5:0





76 kg
FINAL- Hosein F.Gojehbeioglou (IRI) -Luka Khutsishvili (GEO) 1:6
Bronze medal bout -Saftar Mammadov- Giorgi Tsopurashvili (GEO) 7:2
Bronze medal bout - Luka Taturarashvili (GEO) -Javid Yusifov 0:9



85 kg
FINAL-Tehran Aminzade- Hamidreza Badkan (IRI) 3*:3
Bronze medal -Mahammad Alkhasli
Bronze medal bout - Robizon Esadze (GEO) -Giorgi Katsanashvili (GEO) 3:4





100 kg
FINAL- Saba Tsetskhladze (GEO) -Navid Navehsi (IRI) 2:5
Bronze medal bout - Tarish Abilov -Aliakbar Yusufiahmadchalı (IRI) 0:10
Bronze medal bout -Ugur Hadjili- Zaza Silagadze (GEO) 4:3



Read 4844 times
Tweet
More in this category: « Cadet and junior wrestler will compete for AWF Cup Second day at AGF cup: 4 gold, 2 silver and 4 bronze medals / PHOTO »

Add comment



Refresh

Ministry of Youth and Sport
of Azerbaijan Republic

minkult
National Olympic Committee
of Azerbaijan Republic

minkult1
Fédération Internationale
des Luttes Associées

minkult2