AZERBAIJAN WRESTLING FEDERATION
insta fb tw yt
Dövlət xadiminin şərəfinə beynəlxalq turnirdən 2 qızıl medal / FOTO-VİDEO
Sərbəst güləşçilərimiz Rusiyadan 1 qızıl və 1 bürünc medalla qayıdır
Our freestyle wrestlers will participate in the international tournament "Yugra Cup"
The changes have been made in the management of Azerbaijan wrestling Federation
2 gold, 1 silver and 1 bronze medal from Khasavyurt
Our freestyle wrestlers will participate in the Intercontinental Cup international tournament
V Republic open tournament on freestyle wrestling held in Shamakhi
Opening ceremony of Oleg Krapivin Sports School in Shamakhi
Thursday, 16 March 2017 10:21

Last day results of cadet Azerbaijan championship / PHOTO

  • Print
  • Email
Rate this item
(8 votes)
Cadet freestyle and Greco-roman wrestling Azerbaijan championship taking place in Baku Sport Palace has finished.

In the last day of the competitions were determined winners in freestyle wrestling in 54, 58, 63, 69, 76, 85 and 100 kg weighting categories.

Sportsmen gaining first three places in each weighting category presented by AWF medals, diplomas and money award with the following call up to the location of the national team.


54 kg
FİNAL 
Sabir Jafarov (Tehsil) -Asgar Mammadaliyev (MES) 0:10
Bronze medal match
Sadig Aliyev (Jalilabad) -Vusal Huseynov (Absheron) 0:6
Mammad Ahmadov (MOIK)- Ravan Bashirov (Salyan) 8:6


   

58 kg
FINAL 
Elmar Kazimov (Azeri SC) -Turan Bayramov (Ganja, Tehsil) 4:5
Bronze medal match
Feyruz Gasimli (Sumgayıt) -Maftun Nasibov (Ganja, Tehsil) 4:4*
Daur Psardiya (Atasport) -Mammad Kazimov (Jalilabad) 4:5


63 kg
FINAL 
Vahid Alizade (Neftchi SC) -Gadjimurad Gadjiyev (Atasport) 6:10
Bronze medal match
Veli Rasulov (Nardaran) -Elvin Dunyamalioghlu (Zenit SS) 2:9
Murad Mammadov (Ganja, Tehsil) -Ashraf Ashurov (MOIK) 15:4




69 kg
FINAL 
Rashad Azizov (ROSL) -Davud Ibrahimov (Atasport) 0:6
Bronze medal match
Parvin Mammadli (Zenit SS) -Orkhan Hajiyev (Sumgayit, IOEUGIM) 1:4
David Geriya (Atasport) -Ruhan Mammadov (Zenit SS) 9:3


76 kg
FINAL 
Fuad Mayilov (Azeri SC) -Yusup Yusupov (Atasport) 1:7
Bronze medal match
Farid Israfilov (ROSL) -Islam Ilyasov (Absheron) 1:10
Ismayil Jafarov (Agstafa) -Islam Aliyev (Atasport) 0:10




85 kg
FINAL 
Sagadulla Aghayev (Atasport) -Sanan Alizade (Gazakh) 5:10
Bronze medal match
Murad Hasanov (Nardaran)- Taleh Nasirov (Khosrov WC) 4:1
Amil Jalilov (Azeri SC) -Parviz Hasanov (Khazri SC) 1:11


100 kg
FINAL 
Hamlet Nasibli (Neftchi SC) -Aydin Ahmadov (Absheron) 1:4
Bronze medal match
Hamid Hajiyev (Atasport) -Ayaz Ismayilov (Azeri SC) 1:4
Azamat Jalilov (Atasport) -Rza Valiyev (Nakhchivan) 4:0






Read 5055 times
Tweet

Add comment



Refresh

Ministry of Youth and Sport
of Azerbaijan Republic

minkult
National Olympic Committee
of Azerbaijan Republic

minkult1
United World Wrestling


logo UWW